Arizona Little League state baseball tournament schedules – All Sports Tucson

8-9-10

NathanRamirez2
Rincon’s Nathan Ramirez (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

8-9-10

Field of Dreams


e-elimination bracket game

Saturday, July 17

G1: Chandler North 4, Litchfield Park 0

G2: Canyon View 12, Casa Grande 3

G3: Paradise Valley North 14, Lake Havasu 2

G4: Phoenix Arcadia 16, Mount Graham 0

G5: West Flagstaff 7, Sierra Vista 6

G6: Rincon 8, Gilbert American 3

Monday, July 19

G7: Chandler North vs. Prescott Valley, 5:15 p.m.

G8: Canyon View vs. Paradise Valley north, 7:45 p.m.

G9: Phoenix Arcadia vs. West Flagstaff, 5:15 p.m.

G10: Rincon vs. Mesa Four Peaks, 7:45 p.m.

e-G11: Mount Graham vs. Sierra Vista, 5:15 p.m.

e-G12: Casa Grande vs. Lake Havasu, 7:45 p.m.

Tuesday, July 20

e-G13: Gilbert American vs. G7 loser, 5:15 p.m.

e-G14: Litchfield Park vs. G10 loser, 5:15 p.m.

e-G15: G11 winner vs. G8 loser, 7:45 p.m.

e-G16: G12 winner vs. G9 loser, 7:45 p.m.

Wednesday, July 21

G17: G7 winner vs. G8 winner, 5:15 p.m.

G18: G9 winner vs. G10 winner, 7:45 p.m.

e-G19: G13 winner vs. G15 winner, 5:15 p.m.

e-G20: G14 winner vs. G16 winner, 7:45 p.m.

Thursday, July 22

e-G21: G18 loser vs. G19 winner, 6:30 p.m.

e-G22: G17 loser vs. G20 winner, 6:30 p.m.

Friday, July 23

G23: G17 winner vs. G18 winner, 6:30 p.m.

e-G24: G21 winner vs. G22 winner, 6:30 p.m.

Saturday, July 24

e-G25: G23 loser vs. G24 winner, 6:30 p.m.

Monday, July 26

G26: Championship — G23 winner vs. G25 winner, 6:30 p.m.

Tuesday, July 27

G27: Championship — If G25 winner wins G26, 6:30 p.m.

9-10-11

SierraVistaLL6
Sierra Vista advanced in the 9-10-11 winner’s bracket (Sierra Vista photo)

9-10-11

Litchfield Park Elementary School


e-elimination bracket game

Sunday, July 18

e-G9: Kingman vs. Anthem High Desert, 7:30 p.m.

e-G10: Canyon View 14, Prescott 1

e-G11: Phoenix Arcadia vs. Round Valley, 7:30 p.m.

e-G12: Chandler National 8, Rincon 5

Monday, July 19

e-G13: G9 winner vs. Canyon View, 5:30 p.m.

e-G14: G11 winner vs. Chandler National, 7:30 p.m.

G15: Gilbert American vs. Mesa Red Mountain, 5:30 p.m.

G16: Sierra Vista vs. Litchfield Park, 7:30 p.m.

Tuesday, July 20

e-G17: G14 winner vs. G15 loser, 6:30 p.m.

e-G18: G13 winner vs. G16 loser, 6:30 p.m.

Wednesday, July 21

G19: G15 winner vs. G16 winner, 6:30 p.m.

e-G20: G17 winner vs. G18 winner, 6:30 p.m.

Thursday, July 22

e-G21: G19 loser vs. G20 winner, 6:30 p.m.

Friday, July 23

G22: Championship — G19 winner vs. G21 winner, 5:30 p.m.

G23: Championship — if G21 winner wins G22, 7:30 p.m.

Majors (10-12)

SunnysideLL24
Sunnyside won in thrilling fashion Saturday (Andy Morales/AllSportsTucson.com)

Majors (10-12)

Tempe Sports Complex


e-elimination bracket game

Sunday, July 18

e-G13: West Flagstaff vs. Anthem High Desert, 6 p.m.

e-G14: Lake Havasu vs. Mesa Red Mountain, 8 p.m.

e-G15: Chino Valley vs. Phoenix Arcadia, 8 p.m.

e-G16: Goodyear 12, Nogales 4

Tuesday, July 20

G17: Oro Valley vs. Queen Creek, 6 p.m.

G18: Sunnyside vs. Chandler North, 8 p.m.

e-G19: G13 winner vs. G15 winner, 8 p.m.

e-G20: G14 winner vs. Goodyear, 6 p.m.

Wednesday, July 21

e-G22: G20 winner vs. G17 loser, 8 p.m.

e-G23: G19 winner vs. G18 loser, 6 p.m.

Thursday, July 22

G21: G17 winner vs. G18 winner, 6 p.m.

e-G24: G22 winner vs. G23 winner, 8 p.m.

Friday, July 23

e-G25: G24 winner vs. G21 loser, 7 p.m.

Saturday, July 24

G26: Championship — G21 winner vs. G25 winner, 7 p.m.

Intermediate 50/70 (11-13)

Rain has greatly affected the tournament in Nogales with uncertainty of when games will be scheduled ahead.

Intermediate 50/70 (11-13)

Fleischer Park, Nogales


e-elimination bracket game

Sunday, July 18

G3: Phoenix Arcadia 21, Anthem High Desert 2

e-G4: Copper Hills vs. Nogales, 9 p.m.

Monday, July 19

G5: Continental Ranch vs. Phoenix Arcadia, 5 p.m.

e-G6: G4 winner vs. Anthem High Desert, 8 p.m.

Tuesday, July 20

e-G7: G5 loser vs. G6 winner, 6 p.m.

Wednesday, July 21

G8: Championship — G5 winner vs. G7 winner, 6 p.m.

Thursday, July 22

G9: Championship — If G7 winner wins G8, 6 p.m.

Juniors (12-14)

Western (District 5 champs)

WesternLL3
(Western photo)

San Xavier (District 12 champs)

SanXavier4
(Javier Morales/AllSportsTucson.com)

Nogales (District 8 champs)

CC4EC468 4AA3 4E23 A815 B27631AB69E6
(Nogales photo)

Juniors (12-14)

War Memorial Stadium, Nogales


e-elimination bracket game

Friday, July 23

G1: District 1 vs District 2, 5 p.m.

G2: District 10 vs. Western, 8 p.m.

Saturday, July 24

G3: San Xavier vs. District 9, 8 a.m.

G4: Nogales vs. District 13, 11 a.m.

G5: G1 winner vs. District 11, 2 p.m.

G6: G2 winner vs. District 7, 5 p.m.

Sunday, July 25

e-G7: G3 loser vs. G2 loser, 9 a.m.

e-G8: G1 loser vs. G4 loser, noon

Monday, July 26

e-G9: G7 winner vs. G5 loser, 5 p.m.

e-G10: G8 winner vs. G6 loser, 8 p.m.

Tuesday, July 27

G11: G3 winner vs. G5 winner, 5 p.m.

G12: G4 winner vs. G6 winner, 8 p.m.

Wednesday, July 28

e-G13: G10 winner vs. G11 loser, 5 p.m.

e-G14: G9 winner vs. G12 loser, 8 p.m.

Thursday, July 29

G15: G11 winner vs. G12 winner, 5 p.m.

e-G16: G13 winner vs. G14 winner, 8 p.m.

Friday, July 30

e-G17: G16 winner vs. G15 loser, 6 p.m.

Saturday, July 31

G18: Championship — G15 winner vs. G17 winner, 10 a.m.

Seniors (13-16)

State Champion: Sierra Vista

SierraVistaLL5
(Sierra Vista photo)

AllSportsNewLogo2